single

Czego potrzebujemy do produkcji wina? Część II

Coraz więcej miłośników wina decyduje się na podjęcie trudu wyprodukowania własnego trunku, a nasze rodzime tradycje winiarskie powoli się odradzają. I choć najważniejszym elementem całego procesu są owoce oraz dodatki winiarskie, na ostateczny efekt mają też wpływ akcesoria dla winiarzy. Część z nich, na przykład gąsiory czy rurki fermentacyjne jest absolutnie niezbędna, jeśli chcemy wyprodukować wino w domu. Inne po prostu uprzyjemnią i ułatwią nam realizację tego zadania.

Oto kilka elementów wyposażenia oraz akcesoriów, które sprawią, że produkowanie wina w domu zakończy się sukcesem w postaci butelek wypełnionych pysznym trunkiem.

Krany montuje się w pojemniku fermentacyjnym, w dolnej jego części. Plastikowy kran posiada reduktor osadu oraz zaworek grawitacyjny. Choć nie jest to urządzenie niezbędne do produkcji domowego wina, zdecydowanie ułatwia rozlewanie gotowego trunku do butelek. Dzięki zaworkowi grawitacyjnemu wino nie pieni się w butelce i nie jest nasycane tlenem, co temu akurat trunkowi nie służy. Nalewanie wina do butelki przy użyciu takiego kraju jest niezwykle proste – ciecz nalewana jest, gdy zaworek dociśnięty jest do dna butelki. Gdy obniżymy butelkę, wino przestaje być rozlewane, co pozwala precyzyjnie dozować ciecz do butelki.

Sitka wykonane ze stali są bardzo przydatne w domowej manufakturze winiarskiej. Na początkowym etapie produkcji wina są potrzebne do przecedzania cieczy, by pozbyć się z niej pestek i skórek z owoców, które zanieczyszczają wino. Przecedzanie jest bardzo ważne, a sitko stalowe w przypadku wina sprawdza się dużo lepiej niż cedzaki plastikowe czy z nylonową siatką.

Rurki fermentacyjne są niezbędnym elementem w produkcji wina. Nakłada się je na korek zatykający gąsior, w którym fermentuje wino. Mają one kształt wydłużonej litery u, gdzie w dolnej części znajduje się olej lub woda, co sprawia, że trunek zabezpieczony jest przed działaniem czynników zewnętrznych. Rurka odprowadza też gazy fermentacyjne, których nadmiar mógłby doprowadzić do rozsadzenia gąsiora. Rurki fermentacyjne często wyposażone są w dodatkowy kapturek, dzięki któremu ciecz z dolnej części wolniej odparowuje. Jest to też bariera przed owadami, które ciągną do fermentującego wina.
Tradycyjnie rurki fermentacyjne były wykonane ze szkła, jednak obecnie coraz popularniejsze są rurki plastikowe, które są mniej podatne na uszkodzenia.

Suszarki do butelek to gadżet, który ułatwia ostatni etap pracy nad domowym winem. Po umyciu i wysterylizowaniu butelek na nasz trunek warto je wysuszyć tak, by nie zanieczyścić ich wnętrza. Suszarki, na które możemy nałożyć nawet 50 butelek idealnie spełniają tę funkcją. Co ważne, suszarki są stabilne i nie zajmują wiele miejsca. Nie ma też problemu z umyciem ich i utrzymaniem w czystości.