single

Środki klarujące wina - do czego służą, jakie warto wybrac?

Jednym z kryteriów oceny jakości wina jest jego przejrzystość. Dobre wino musi być klarowne. Zmętnienie jest dla tego trunku dyskwalifikujące. Wbrew pozorom nie tylko o estetykę tu chodzi. Jeśli rozlejemy mętne wino do butelek, może się zdarzyć, że zajdą w nim procesy chemiczne, które zdecydowanie zmienią smak wina, a mogą je nawet poważnie zepsuć. Dlatego zasadą jest, że do butelek trafia wino już dokładnie oczyszczone i całkowicie klarowne.


Jak klarować wino?


Tradycyjna metoda jest bardzo czasochłonna. Młode wino pozostawiało się, aby wszelkie zanieczyszczenia samoczynnie opadły na dno. Wówczas można je było ściągnąć, pozostawiając osad na dnie. Zwykle to jednak nie wystarczałoby wino było całkowicie wyklarowane, więc wino pozostawiano na kilka miesięcy i powtarzano cały zabieg. Zdarzało się, że ten sposób klarowania wina zajmował ponad rok. Wedle starej tradycji winiarskiej w pierwszym roku wino zlewano trzy razy, w drugim dwukrotnie, a w trzecim raz – dopiero wówczas trunek był uznawany za gotowy do butelkowania.
Współczesne metody pozwalają na uzyskanie klarownego trunku zdecydowanie szybciej. Polegają one n dodaniu do mętnego wina rozmaitych substancji. Ich celem jest skuteczne skupienie i związanie cząsteczek zanieczyszczeń, z którymi później opadają na dno. Dalej postępujemy jak w metodzie tradycyjnej, czyli ściągamy klarowne wino znad osadu. W przeciwieństwie jednak do dawnych sposobów, po użyciu środka klarującego czysty trunek uzyskujemy już po kilku lub kilkunastu dniach. Zdarza się, że wino wymaga jeszcze dodatkowego przefiltrowania, ale i tak cały proces jest wręcz błyskawiczny, jeśli porównać go z dawnymi przepisami winiarskimi.


Jakich środków użyć, by wyklarować wino?


Popularnym wśród winiarzy środkiem jest wino z tarniny lub jarzębiny. Jest ono bardzo gorzkie i zawiera dużo garbników, a to właśnie ich niedobór w trunku utrudnia proces klarowania.
Często stosuje się też węgiel aktywny, którego należy dodać 0,5 dag na 10 litrów wina, po czym pozostawić trunek w ciemnym miejscu na czternaście dni. Po tym czasie wino należy przefiltrować.
Kto nie chce stosować tego rodzaju środków, może sięgnąć po dostępne w sklepach winiarskich profesjonalne mieszanki i produkty do klarowania wina.
Bentonit jest jednym z najczęściej używanych. Już jeden gram tej substancji na litr wina pozwala je skutecznie pozbawić zanieczyszczeń. Główną cechą tej substancji jest bardzo skuteczne wiązanie różnych typów białka.
Superklar jest dwuskładnikowym, a dzięki temu bardzo skutecznym środkiem do klarowania wina. Idealnie sprawdza się w domowej produkcji tego trunku. Co ważne, skuteczność klarowania idzie w parze z brakiem wpływu na smak czy aromat wina. Dodatkowym atutem jest szybkość działania – Superklar potrzebuje jedynie 24 godzin na pozbawienie wina zanieczyszczeń.