Drożdże winiarskie - jak wybrać te najlepsze?
Co stanowi o sukcesie pracy winiarza? Na t, czy wyprodukujemy dobre wino składa się przede wszystkim dobór odpowiednich owoców, bo to one są bazą tego trunku. Jednak nie mniej ważne są drożdże. Drożdże winiarskie to najczęściej szczepy grzybów z gatunku Saccharomyces cerevisiae, choć w użyciu są też tzw. drożdże szampańskie, czyli Saccharomyces bayanus, a sporadycznie stosuje się także grzyby Schizosaccharomyces pombe. Dobór drożdży zależy w dużej mierze od tego, jakiego typu wino chcemy wyprodukować. Warto więc dokładnie czytać opisy na opakowania drożdży winiarskich, bo producenci zwykle opisują nie tylko sposób stosowania, ale też do jakich trunków dedykowany jest dany produkt.
Oto kilka propozycji drożdży winiarskich, wśród których znajdziemy produkty do przygotowania różnego typu win.
Drożdże aktywne TOKY to idealny wybór, jeśli planujemy wyprodukować wino białe słodkie lub półsłodkie. Z jednego opakowania droży uzyskamy od 25 do 30 litrów wina. Niezbędne jest dokupienie pożywki winiarskiej, która intensyfikuje procesy fermentacyjne.
Drożdże aktywne PORTERO to francuskie drożdże z gatunku Saccharomyces cerevisiae idealne do fermentowania mocnych i ciężkich win słodkich oraz półsłodkich. Należy dokupić do tego produktu pożywkę winiarską. Z jednego opakowania uzyskamy w procesie fermentacji od 25 do 30 litrów wina.
Drożdże winiarskie Coobra RESTART to produkt do zadań specjalnych. Są to wyjątkowo mocne drożdże, które pomogą uratować wino, jeśli nastawiony trunek przestałby pracować i zatrzymane zostały procesy fermentacyjne. Aby drożdże do restartu fermentacji zadziałały prawidłowo, należy do nich dodać pożywkę winiarską.
Drożdże winiarskie BAYANUS G995 to kolejny produkt, który może pomóc w uruchomieniu zatrzymanej fermentacji. Drożdże te są przeznaczone do produkcji win białych oraz czerwonych, jeśli chcemy uzyskać lekki, owocowy trunek.
Drożdże Lalvin 71B to znakomicie wyselekcjonowany szczep drożdży winnych. Jest to produkt idealny, jeśli zależy nam na winie łagodnym i delikatnym, z niewielką zawartością goryczki – drożdże te minimalizują uwalnianie polifenoli w procesie fermentacji. Efektem fermentacji będzie świeże wino o orzeźwiającym owocowym posmaku. Specjalnie dobrane drożdże minimalizują zawartość kwasu jabłkowego w moszczu.
Drożdże aktywne Coobra do miodów pitnych to wyjątkowy produkt. Wyselekcjonowany szczep drożdży jest perfekcyjnie dobrany, by przeprowadzić proces fermentacji niezbędnej do wyprodukowania miodu pitnego. Grzyby te dobrze sobie radzą w warunkach, w jakich jest produkowany miód pitny, a więc przy wysokiej zawartości alkoholu oraz cukru. Produkt nie zawiera pożywki winiarskiej, która warto dodać, by przyspieszyć procesy fermentacyjne i poprawić ich efekty.