single

Szklane akcesoria do produkcji i przechowywania wina

Wino to zdecydowanie więcej niż napój alkoholowy. Picie wina jest elementem kultury, a w sączeniu tego trunku liczy się nie tylko jego smak i aromat, choć one są decydujące, ale też oprawa i sposób podania. Dlatego decydując się na produkcję wina w domu warto pomyśleć nie tylko o recepturach i dodatkach gwarantujących perfekcyjny smak wina, ale też o butelkach i naczyniach do jego podawania.

Jak je wybrać? Przede wszystkim postawmy na szkło. To prawda, że w niektórych regionach winiarskich, takich jak tokaj, kupimy młode wino w plastikowych butelkach i baniakach, jednak plastikowe opakowania nie są ani estetyczne, ani nie gwarantują prawidłowego przechowywania wina.

Butelki szklane to więc podstawowy element w domowej winiarni. Najczęściej spotykane są butelki o klasycznym kształcie i pojemności 0,75 litra. Różnią się kolorystyką: możemy kupić butelki z białego szkła, brązowego lub zielonego. Czy kolor ma znaczenie? Tradycyjnie w przezroczystych butelkach trzyma się jedynie wino białe, bo nie zmienia ono koloru. Wino czerwone powinno być chronione przed oddziaływaniem światła, dlatego do butelkowania używa się naczyń z barwionego szkła. Wybór między szkłem brązowym i zielonym to już kwestia czysto estetyczna.

W ofercie sklepów z akcesoriami do wyrobu wina w domu znajdziemy też butelki o fantazyjnych kształtach. Butelka w kształcie choinki jest idealna, jeśli wina z naszej domowej manufaktury mają być gwiazdkowym prezentem. W takiej roli dobrze sprawdzi się też szklana butelka na wino w kształcie gwiazdy czy diamentu. W sklepach z produktami do wina domowego znajdziemy też butelki w bardziej fantazyjnych kształtach, na przykład krasnala. Interesująco prezentuje się też wino w butelce w kształcie gąsiora.

Słoje szklane z kranem to oryginalny sposób na serwowanie wina domowego. Bardzo interesująco prezentują się na stole, choć mogą nie zachwycisz wielbicieli klasycznej winiarskiej elegancji. Z tego względu słoje z winem najlepiej sprawdzą się w nieformalnych okolicznościach na przykład podczas letniego spotkania w ogrodzie czy przy grillu.

Karafki szklane to klasyczne naczynia do podawania wina. Można wybrać karafkę tradycyjną, o prostym kształcie i szlifach nawiązujących do kryształu, ale coraz większą popularnością cieszą się karafki o bardziej fantazyjnych kształtach. Może to być naczynie przypominające probówkę, mocno zaokrąglone i pękate albo o formie łezki. Często karafki są zdobione np. wytłaczanym wzorem winogron, co nawiązuje do produkcji wina. Warto pamiętać, że najlepiej sprawdzają się karafki z białego szkła, bo pozwalają od razu ocenić kolor serwowanego trunku, a w przypadki wina barwa ma znaczenie. Szczególnie wina czerwone atrakcyjnie wyglądają w białym szkle.