single

Czym jest tanina winiarska?

Taniny, czyli inaczej garbniki to substancje, bez których trudno wyobrazić sobie wino. Z chemicznego punktu widzenia są to substancje organiczne, wytwarzane przez rośliny, pochodne fenoli. Z bliższego nam, praktycznego punktu widzenia – garbniki odpowiadają za gorycz w winie i sprawiają, że jego smak jest głęboki i wyrafinowany. Ma to jednak pewien skutek uboczny – jeśli degustując wino, poczujemy suchość w ustach i na języku, trunek jest bogaty w taniny, a to efekt ich działania.

Skąd w winie biorą się taniny i od czego zależy ich zawartość? Znajdują się one w skórkach winogron, ich łodygach i pestkach. Uwalniają się, gdy sprasowane owoce puszczają sok. Zawartość garbników w winie zależy od tego, jak długo te fragmenty owoców będą zanurzone w soku – im dłużej, tym więcej polifenoli zostanie uwolnionych, a w efekcie wino zyska głębszy i bardziej cierpki smak. To między innymi dlatego wina białe są delikatniejsze w smaku. Podczas produkcji wina czerwonego skórki maceruje się w soku winogronowym długo, bo nadają one zabarwienie trunkowi. A w przypadku wina czerwonego głęboka i nasycona barwa jest istotnym elementem wpływającym na ocenę wyprodukowanego wina.
Zawartość tanin w winie zależy też od tego, jaki szczep winogron wybierzemy do jego produkcji – poszczególne szczepy różnią się zawartością polifenoli. Dlatego dobór owoców to tak ważna decyzja dla każdego winiarza, bo od niej w dużej mierze zależy ostateczny smak trunku.

Jednak goryczka to nie jedyna zasługa tanin zawartych w winie. Garbniki są też silnymi przeciwutleniaczami. Chronią więc wino przed psuciem się. To właśnie dlatego wino może być przechowywane latami – garbniki skutecznie i naturalnie je konserwują. Przeciwutleniające działania polifenoli są też istotne z punktu widzenia miłośników wina. Wszelkie zalecenia dotyczące regularnego spożywania niewielkich ilości czerwonego wina biorą się właśnie z prozdrowotnego działania garbników. Mają one m.in. spowalniać podziały komórek rakowych i zapobiegać chorobom nowotworowym.
Warto jednak pamiętać, że niektórzy z nas są bardziej wrażliwi na taniny i po degustacji cierpkiego wina mogą cierpieć na bóle głowy. W takiej sytuacji rozwiązaniem będzie picie wina białego, które zawiera zdecydowanie mniej garbników niż wino czerwone.

Tanina winiarska to dodatek powszechnie stosowany w produkcji wina, także wina domowego. Proszek ten poprawia wydobycie naturalnych garbników zawartych w owocach i wspomaga ich działanie. Dodanie taniny winiarskiej pozwala na uzyskanie wina o głębokim i zróżnicowanym bukiecie. Pozytywnie wpływa też na jego klarowanie. Uwaga: taninę winiarską należy stosować ściśle zgodnie z zaleceniami producenta, bo jej nadmiar nie poprawi wina, a wr1)ęcz przeciwnie- może sprawić, że bukiet będzie źle zbalansowany, a trunek okaże się nieznośnie gorzki.